Polyfázový spánek: Režimy polyfázového spánku

V předchozím článku jsem popsal důležité zákonitosti polyfázového spánku, které potřebujete vědět. A to v případě, že se rozhodnete tento druh spánku vyzkoušet.
https://vitskalicky.cz/polyfazovy-spanek-jak-ziskat-kazdy-den-par-hodin-navic/

Nyní se podíváme na jednotlivé spánkové režimy.

.

Bifázový spánek

Jednoduchý režim polyfázového spánku. Spíte 6 hodin v noci (4 spánkové cykly) a jedním napem v průběhu dne. Pokud se chcete zabývat dalšími režimy polyfázového spánku, je bifázový spánek ideální na začátek. Pokud nemáte s polyfázovým spánkem zkušenosti, doporučuju spát bifázově alespoň dva týdny, než přejdete k dalším režimům.

Váš jediný úkol je prospat se jedním napem v průběhu dne. Navíc doba, kdy si tento nap dáte, je poměrně variabilní. Díky tomu je snadné spát bifázově a v podstatě bych tento spánek doporučil každému. Je s ním spojeno jen velmi málo překážek. Já osobně jsem zkoušel i další režimy polyfázového spánku, nicméně díky výhodám bifázového spánku tímto způsobem spím už 4,5 roku. A funguje to velmi dobře.

.

Everyman se 2/3/4 napy

Existují tři režimy spánku, kterým se říká Everyman. Everyman se 2 napy znamená, že spíte 4,5 hodiny v noci a přes den 2x 20 minut. Everyman se 3 napy- na obrázku- znamená, že spíte v noci 3 hodiny a v průběhu dne 3x 20 minut. Everyman se 4 napy znamená, že spíte 1,5 hodiny v noci a dáte si 4x v průběhu dne nap.

Podle mně je výborným režimem Everyman se 3 napy. Přinese vám dost času navíc, ale nejsou s ním spojeny tak velké překážky jako s ještě více polyfázovými režimy. Navíc to můžete udělat chytře a dát si core spánek (hlavní spánek) na začátku noci a první nap nad ránem. Díky tomu už máte za úkol si dát jen dva napy v průběhu dne. Následující obrázek zobrazuje tento spánkový režim.

Ověřil jsem si, že není jednoduché, aby se napy v průběhu dne, odehrávaly ve stejnou dobu. Z tohoto důvodu považuju Everymana 3 za výhodnější režim než Everyman 2. Když jsem spal Everymanem 2, zkoušel jsem si dát 4,5 hodiny spánku na začátku noci a nad ránem první nap, ale neusnul jsem- je tam potřeba alespoň 6-8 hodin bdění mezi jednotlivými spánky. U Everymana 2 tedy máte za úkol si rovněž dát dva napy v průběhu dne.

Everymana 2 vnímám spíše jako přechodové stádium k Everymanovi 3. Pokud dnes spíte monofázově a Vaším cílem je spát Everymanem 3, doporučuju alespoň dva týdny spát bifázově a potom alespoň dva týdny spát Everymanem 2. Teprve pak přejít k Everymanovi 3.

U Everymana 4 si můžete dát 1,5 dlouhý spánek i první nap v noci, zbývající tři napy si však musíte dát přes den. Je tu mnohem větší požadavek na pravidelnost, což by u oněch třech napů v průběhu dne mohlo být pro většinu lidí problém. Tento režim příliš nedoporučuju.

.

Überman

Nejradikálnější režim polyfázového spánku. Spíte 6x denně 25 minut. Celkově tedy prospíte 2,5 hodiny denně a máte 21,5 hodiny času k dispozici. První otázka, která Vás možná napadne, je, jestli se tímto způsobem opravdu dá spát. Ano, dá. Existují lidé, kteří takto spí už několik let a máme je i v Česku.

Druhá otázka ovšem zní, jestli je tento režim spánku vhodný. Ne, pro většinu lidí vhodný není. Čím více polyfázový spánek, tím více je důležitá pravidelnost jednotlivých spánků. A u Übermana, jako nejvíce polyfázového spánku, je pravidelnost také nejvíce důležitá ze všech režimů spánku.

Jestliže byste jeden z napů vynechali, rozhodili byste si celý režim spánku. Jestliže byste jeden nap posunuli o hodinu, byla by to hodina velmi silné únavy. U Übermana je tedy nutné spát vždy jedním napem každé čtyři hodiny. Slyšel jsem navíc o tom, že fáze adaptace je velmi náročná.

Pro většinu lidí by Überman byl spíše omezující. Není prostě v souladu s životním stylem většiny z nás. Člověk by se sám distancoval od společnosti. Osobně, pokud bych srovnal Übermana s Everymanem 3, tak Überman přinese jen dvě hodiny denně času navíc oproti Everymanovi 3. Tyto dvě hodiny jsou podle mě ztrátové- sice bych je získal, ale vzhledem k překážkám, které jsou s Übermanem spojeny, zisk těchto dvou hodin denně není výhodný.

.

4,5+1,5 a 3+1,5

V případě prvního režimu spíte 4,5 hodiny v noci- 3 spánkové cykly a jedním spánkovým cyklem přes den. Díky tomu, že je tento cyklus oddělen, je vlastně první v pořadí a tudíž více hluboký. Přinese nám tudíž více odpočinku, a tak nahradí dva spánkové cykly, které by se odehrály v noci po těch 4,5 hodinách. Ve druhém případě je to podobné, akorát prospíte v noci pouze dva spánkové cykly a cyklus přes den vlastně nahradí tři cykly v noci.

Já osobně jsem zkoušel pouze režim spánku 3+ 1,5 a fungoval mi. Díky tomu jsem si jistý, že funguje i režim 4,5+ 1,5. Osobně jsem takto spal přes dva týdny. Zhruba každý druhý den jsem si večer dal jeden nap, abych srovnal nepravidelnosti, např. když jsem šel v noci na party. Celkově jsem tedy prospal 4,5 až 5 hodin denně. Výhodou těchto režimů je to, že můžete být klidně 11-12 hodin v kuse vzhůru. Nevýhodou je nutnost spát celých devadesát minut v průběhu dne zhruba ve stejnou dobu.

.

Další režimy

Existuje řada dalších režimů spánku, z nichž některé fungují a některé nefungují- nebo alespoň nefungují každému. Režimy, které jsem popsal, jsou ověřené a fungují- většina lidí, která se zabývá polyfázovým spánkem, spí jedním z těchto režimů. Ověřil jsem si sám na sobě, že fungují. Vyzkoušel jsem 4 z nich a díky zkušenostem vím, že i zbývající 3 by mi fungovaly, kdybych jimi chtěl spát, a dodržoval je.

V příštím článku se dozvíte tipy pro Polyfázový spánek: