Představte si řeč, která nadchne publikum … Která mu předá zajímavé myšlenky… Která bude diváky celou dobu držet v napětí a bavit … Jednou z možností, jak si takovou řeč připravit, je využití tzv. Struktury mostu.
Vaše řeč např. obsahuje nosnou myšlenku – „teorii“ a příběh, který se k tomuto tématu váže, třeba z vašeho života. Místo, abyste první řekli myšlenku a pak příběh nebo obráceně, použijete strukturu mostu. V úvodu začnete vaším příběhem, ale nedokončíte ho. Navnadíte publikum na závěr, kde příběh dokončíte. Mezitím, ve stati vaší řeči, předáte publiku svou myšlenku.
Když to uděláte dobře, publikum bude u stati dávat větší pozor, protože bude napjaté, jak dopadne příběh. Zároveň lépe porozumí myšlence, protože k tomu přispěje tématický příběh.
Příběh tedy vytváří úvod a závěr – pilíře mostu. Ty drží řeč pohromadě a dělají ji silnější. Mezi nimi se nachází teorie – samotný most. Tato struktura se dá použít i opačně. Úvod a závěr řeči pak tvoří teorie a samotná stať je příběh k danému tématu.
Doporučuju použít i ve vašich budoucích projevech. Pokud by vás zajímalo, jak použít strukturu mostu u vašeho tématu, které budete přednášet, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám s praktickým využitím této zajímavé řečnické techniky pomohu.