Nahrát si své vystoupení před publikem může hodně pomoct. Podíváte se na záznam svého projevu. A přitom budete v pozici diváka. Můžete si sami dát zpětnou vazbu, co se vám podařilo a co naopak příště udělat lépe. Okamžitě vidíte svou řeč těla a svůj hlas. A s tímto poznáním můžete pracovat ve svých dalších projevech.
.
Často si také všimnete odlišného vnímání času, když přednášíte a když jste divák. Kvůli tomu mají lidé obvykle tendenci mluvit o něco rychleji před lidmi. Dělají méně pauz a kratší pauzy. Toto uvědomění může dost pozvednout úroveň vašeho projevu.
.
Naopak celkový dojem nebo pocity diváka není snadné z videa vnímat, protože jste si projev sami připravili a znáte ho dobře. Pokud se však na stejné video podíváte za několik měsíců, případně let, dostanete se skutečně do role vašeho publika. Budete moci vnímat svůj projev plně, protože čas vás od něj odpoutal. A tak si po této delší době můžete dát podrobnou zpětnou vazbu. A sledovat váš pokrok, který jste od té doby prožili.
.
————————————————
Během přípravy své přednášky nebo řeči, si také svůj přednes můžete natočit na video. Není potřeba to dělat vždy, ale ověřil jsem si že to opravdu pomůže. Zvláště pokud se chcete posunout rychleji nebo vám na tomto projevy zvláště záleží.
Na videu z vaší řeči můžete velmi dobře vidět svou řeč těla a slyšet svůj hlas. Což jsou věci, které při samotném prezentování nemusíme tak dobře vnímat. Dá vám to dobrou představu, jak budete působit. Můžetet ak být sami sobě hodnotitelem a vylepšit svou řeč. Ještě lépe svou řeč poslat někomu jinému, kdo vám k ní dá zpětnou vazbu.