Proč před publikem nevystupovat s poznámkami?

Možná jste si na mně všimli jedné věci. Téměř nepoužívám poznámky. Ani když moderuju, ani když vystupuju jako řečník. Dokonce ani v roli hodnotitele řečí na Toastmasters. Jaké důvody mě k tomuto dovedly?

1) Nehledáte v poznámkách detaily:

Znáte ten moment, kdy na pódiu něco řečník hledá v poznámkách a nemůže to najít? A když to konečně najde, není to vlastně důležité. Doslovná citace, přesný letopočet, nějaké číslo. Věci, které si publikum stejně nezapamatuje.

2) Zaměříte se na to důležité:

S prvním bodem souvisí bod druhý. Pokud si něco nezapamatujete vy, kteří si svou řeč připravujete, co má teprve dělat publikum? Bez poznámek možná řadu věcí neřeknete, ale to podstatné ano. To, co vychází z pocitů a smyslu vašeho projevu.

3) Působíte mnohem přirozeněji:

Poslouchali jste někdy projev, který člověk pouze čte z papíru? Celkový dojem je úplně jiný, než když člověk mluví spatra. Pokud používáte poznámky, je rozdíl menší, oproti projevu spatra, ale cítíte ho.

Pokud začnete mluvit bez poznámek, je to ze začátku určitě těžší. Nakonec ovšem zjistíte, že tím zaujmete publikum mnohem více a mnohem lépe mu předáte své myšlenky.