Nedávno jsem četl knihu Nápady na ubrousku od Dana Roama. Autor v ní píše o novém přístupu k prezentacím. Přístupu, ve kterém i složité problémy a myšlenky můžeme publikum předat tak, aby je snadno pochopilo. Využívá k tomu jednoduché nástroje – fixu a flipchart. Pomocí náčrtů, obrázků a popisků dokáže každou myšlenku dobře vysvětlit publiku.
Lidé mají skvělou vizuální představivost. Proto si i z jednoduchých nákresů dokážou odvodit mnohé. Kniha Dana Roama není jediná, která se věnuje prezentacím, založeným na vizuálním myšlení. V různých knihách a prezentacích se na ni zaměřují i další lidé. Pokud se chcete zlepšit v prezentacích před publikem, doporučuji si některou z nich přečíst.
Z Nápadů na ubrousku i dalších knih mohou lidé mít pocit, že je lepší se vyhýbat používání powerpointu při prezentacích a místo něj využívat flipchart. Není to však tak. Pokud jsou pro vaše téma důležité fotky, videa, printscreeny nebo počítačem vytvořené grafy, bude power point správnou volbou. Pokud ne, doporučuju zvážit, jestli bude vaše prezentace zajímavější a záživnější pro publikum, když místo něj třeba nakreslíte pár jednoduchých obrázků na flipchart. A ty použijete ve vaší prezentaci pro osvětlení vašich myšlenek.
A co v případech, kdy si chcete připravit power pointovou prezentaci? Jak to udělat, aby podpořila vaši řeč a nenudila publikum? O tom si povíme zase příště…