Moderování jako pokec s kamarády

Moderování často představuje monolog moderátora. A opravdu z velké části je správné moderování o monologu – o tom že předáváte informace publiku. Nicméně pokud je po celou dobu pouze monolog, snadno se může stát nezáživné a nezajímavé.

Představte si, že sedíte v nějakém příjemném podniku s kamarádem nebo kamarády a skvěle se bavíte. Tento pocit a takovou atmosféru můžete vyvolat i jako moderátor. Pokud dokážete vést dialog s publikem. Nebojte se dát publiku otázku, na které část publika odpoví zvednutím ruky. „Kdo z vás už něco takového zažil?“ např.

Nebo můžete vyzvat k diskuzi či dotazům z publika a mluvit s účastníky, kteří se do diskuze zapojí. Případně oslovit konkrétní osoby a vést s nimi před ostatními krátký rozhovor. V neposlední řadě se počítají i interakce s publikem, ve kterých publikum nemluví. Např. Vyzvete k potlesku pro řečníky. Nebo si připravíte nějakou hru či cvičení, do kterého se publikum zapojí.

Pokud máte čas a menší publikum, můžete udělat skvělou věc. Zeptat se na nějakou otázku a vyzvat publikum, aby se každý postavil, představil a odpověděl na tuto otázku. Díky tomu se všichni zapojí. Pro vytvoření výborné atmosféry je dobré v tomto cvičení i v jiných diskuzích s publikem zvolit nějaké pozitivní téma, které navodí příjemnou atmosféru. Něco, v čem je třeba i nadsázka. Taková témata podpoří diskuzi, která je příjemná, zajímavá a vtipná. A díky tomu bude i vaše moderování pro publikum mnohem zajímavější.