Jak zajímavě prezentovat i nezajímavá témata

V sobotu 5. října jsem měl přednášku na brněnském barcampu. Zúčastnilo se jí více než 120 účastníků, což mě velmi potěšilo. Děkuji vám, kteří jste na ní přišli.

.

Moje téma znělo: „Jak prezentovat zajímavě i nezajímavá témata.“ Mluvil jsem mimo jiné o 7 tipech, jak udělat přednášku zajímavější. O jeden z nich se s vámi podělím i v tomto příspěvku.

.

Emoce. Dobrá přednáška dokáže v lidech vyvolat emoce. Je jasné, že pro to potřebujeme do svých přednášek zahrnout emotivní věci. Vyhýbat se prezentování pouze suchých informací. Příběhy, zážitky, příklady, názory, atd. To však nestačí.

.

I řečník samotný musí být emotivní. Emoce se odráží v mimice. Často nám však tréma a soustředěnost způsobují strnulou tvář, bez výrazu. Proto doporučuju se na mimiku soustředit. Přirozeně se usmívat, když mluvíte o něčem pozitivním, z čeho máte radost. Naopak se tvářit smutně, když mluvíte o něčem smutném. Atd.

.

Toho dosáhneme i tím, že budeme na pódiu emoce znovu prožívat. Pokud například mluvím o něčem, co jsem zažil, snažím se si danou situaci dobře vybavit. A vyvolat, alespoň částečně, pocity, které jsem při tom cítil. Podobně si vyvolávám i vzpomínky, jak jsem se cítil, když jsem slyšel nějakou informaci poprvé. Informaci, o které právě mluvím ve své přednášce.

.

Toto prožívání emocí se projeví v naší mimice, řeči těla i práci s hlasem. A to nám pomůže ve spojení s publikem, v přednášení pocitů. Prezentace jsou pak mnohem přirozenější a zajímavější.