Jak si připravit svatební přípitek?

Před několika lety jsem měl tu čest mít svatební přípitek na svatbě mé sestry. Na svou řeč jsem se pečlivě připravil. Dostal jsem pak na ni hodně pochval od nevěsty i svatebčanů. Co jsem se při tom naučil o přípravě svatebního přípitku?

Na začátek je dobré podívat se na internet. Najdete tam mnoho příkladů a tipů pro svatební přípitek. Řada mužů a žen, kteří pak přípitek mají, ho však vytvoří právě z těchto příkladů na internetu. Z toho ovšem může vzniknout neosobní řeč. Navíc je tu riziko, že svatebčané budou některé pasáže znát. Z jiné svatby nebo přímo z internetu. Je dobré se internetem inspirovat, ale připravit si vlastní, originální přípitek.

Svatební přípitek začíná oslovením novomanželů a svatebčanů. Končí výzvou k samotnému přípitku. Těchto několik vět na začátku a na konci je dobré se naučit doslova. Zbytek řeči je naopak skvělé nemít připravený doslova, mluvit spatra a bez poznámek. Přípitek je třeba si vícekrát říct nahlas a také požádat někoho o zpětnou vazbu – třeba někoho z vaší rodiny. A na základě zpětné vazby ho pak ještě vylepšit. Přípitek by neměl být ani příliš dlouhý, ani krátký. Zdá se, že 4-6 minut je ideální délka.

Základem této speciální řeči by podle mě měl být osobní příběh. Příběh, který jste prožili společně s nevěstou nebo ženichem, případně oběma. Příběh, který je emotivní a dokáže dobře ukázat nějakou ze skvělých vlastností toho, o kom mluvíte. Řeč, ve které využijete zásady a doporučení pro vyprávění příběhů. Celkově by měla vyznít příjemně, pozitivně a povzbudivě. Takto může vzniknout opravdu důstojná a krásná řeč, výborný svatební přípitek.