Jak jazyk promění nudný příběh ve skvělý příběh

Před časem jsem viděl jedno vtipné video. Je to animovaný příběh. Jmenuje se „Balada o udatném zachránci wi-fi“. Základ příběhu je velmi jednoduchý. Dvěma důchodcům přestane jít internet. V příběhu se však používají úžasná jazyková vyjádření, která díky animaci i můžete vidět. Přirovnání, nadsázka, vtip, barvité výrazy a další. Díky tomu je tento jinak nudný příběh zábavný i zajímavý. Video najdete zde:

https://videacesky.cz/video/balada-o-udatnem-zachranci-wi-fi

Z prostředí Česka a Slovenska je na podobném principu založen známý hit Richarda Müllera Srdce jako kníže Rohan, který napsal Michal Horáček. Děj písně je vlastně banální – skupina lidí se chystá zahrát si karty o peníze. Nicméně v textu zazní řada přímo básnických výrazů, přirovnání, barvitých spojení, karetní slang a další jazyková kouzla. Díky tomu je píseň velmi rozmanitá, zábavná i zpěvná. Stal se s ní česko-slovenský hit.

https://www.youtube.com/watch?v=m-8UfwUml-E

Pokud je možné z nudného příběhu udělat díky barvitému jazyku národní hit nebo velmi zábavné video, co teprve z příběhu, který je sám o sobě zajímavý? Pokud takový máte, můžete při jeho vyprávění zvolit řadu jazykových nástrojů, které ho udělají ještě zajímavější. Především přirovnání, metafory, nadsázku, barvitá slovní spojení a humor.