Stala se vám někdy tato situace?
Měli jste nějakou vzpomínku. Byli jste si jistí tím, že se odehrála tak, jak si ji pamatujete. A pak jste našli důkaz, který to popřel. Třeba starou zprávu na facebooku, fotografii, nějaký text, který jste napsali. A vy jste si přitom byli tak jistí.
Každý den plyne do našeho mozku obrovské množství informací. Mozek většinu z nich vymaže a ponechá jen ty důležité. Často se však děje to, že některé detaily s postupem času smaže i u důležitých vzpomínek. A nahradí je něčím, co se nestalo. Tento jev je velmi složitý. Jednoduše řečeno – naše paměť je zkreslená. I vzpomínky, kterými jsme si jisti, se tak nemusely odehrát.
Pokud se s někým dostanete do sporu ohledně toho, jak se odehrála nějaká událost, můžete oba popsat stejnou věc a přesto si ji jinak pamatovat. Oba můžete mít část pravdy nebo se oba můžete plést. Podobně, pokud se máte vyjádřit k nějaké události, ke které došlo třeba před měsícem, nebo dát někomu zpětnou vazbu k události takto časově vzdálené, bude málo přesná. Ideální je sporné situace probírat co nejdříve, stejně tak i dávat zpětnou vazbu.