Zazvoní vám mobil nebo budík. Vstávat se vám rozhodně nechce. „Ještě pět minut.“ Řeknete si. A odložíte si budík, v horším případě zavřete oči bez nastavení budíka. Z pěti minut je najednou dalších pět minut a pak dalších. Najednou vstanete o dost později a nestíháte.
.
Toto jsme nejspíš zažili všichni. Je však vůbec dobré vstávat ihned po probuzení nebo si ještě chvíli poležet? Mám pro vás několik důvodů.
.
1)První pocit po probuzení je zrádný. Mnohokrát se mi stalo, že jsem se při probuzení cítil velmi unavený, ale přes den jsem měl spoustu energie a byl skvěle odpočinutý. Také se mi mnohokrát stalo, že jsem se probudil svěží, ale po většinu dne se cítil unavený. Nelze se tedy spoléhat na první pocit v okamžiku probuzení. Že opravdu budete unavení i po zbytek dne, pokud se tak cítíte po probuzení.
.
2) Pokud jste se již jednou probudili po zazvonění budíku a přitom pokračujete ve spánku, pak krátké usnutí na pár minut nebo zdřímnutí může ve skutečnosti snížit míru odpočinku a zvýšit míru únavy v průběhu dne. Lidově řečeno „Rozležíte se.“
.
3) Je zde riziko toho, že usnete a pak zaspíte nebo nebudete stíhat.
.
4) Pravidelnost. Zjistil jsem, že pokud pravidelně vstávám ihned po zazvonění budíku, je to pro mě každý den snadné. Pokud však pár dní po sobě si každé ráno řeknu „Ještě pár minut“, je to najednou každým dnem těžší. Nejen že se vstávání stává obtížnější, ale člověk se i hůře cítí. Proto doporučuju vstávat ihned a překonat mírný nekomfort s tím spojený.
.