Často slyšíme nebo čteme o tom, jak jsme na tom ve srovnání s jinými státy hůř. V tomto příspěvku se zamýšlím nad pravým opakem. V čem je na tom ČR lépe než jiné země? Proč se vyplatí tady žít? Odpovědí může být celá řada, já se zaměřím na srovnání v některých ohledech.
Česko má již dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v EU. Každý kdo chce, si práci najde. Prakticky tu neslyšíme o lidech, kteří by se dlouhodobě usilovně snažili hledat práci a stejně žádnou nedostali. Což by je vedlo k životu z úspor na hraně chudoby. Česko patří mezi třicet nejvyspělejších států světa. A má vysokou úroveň zdravotnictví.
Ač slyšíme stížnosti na příjmovou nerovnost v Česku, ve skutečnosti patříme k zemím s nejvyšší mírou rovnostářství. Míra rovnostářství představuje rozdíly mezi nejvíce a nejméně majetnými skupinami lidí v zemi. Zatímco v jiných státech střední třída mizí a rozdíly mezi bohatými a chudými se zvětšují, většina Čechů patří do silné střední třídy. V rámci zemí OECD (36 nejvyspělejších států světa) jsme v současnosti třetí nejvíce rovnostářskou zemí.
Čeho si však vážím nejvíce, je mimořádně vysoká mírumilovnost a nenásilnost českého národa. Díky ní patříme dlouhodobě mezi 15 nejbezpečnějších zemí světa, v posledních letech se dokonce zařazujeme do první desítky. A v tomto roce jsme na krásném osmém místě.
Toto umístění vychází z poklidného průběhu většiny protestních akcí, téměř nulového rizika teroristických útoků, výjimečně nízkého počtu vražd vzhledem k počtu obyvatel, mimořádně nízké úrovně kriminality a dalších věcí. Z různých médií můžeme snadno získat mylný dojem o bezpečnosti v Česku. Ve skutečnosti se zde doma i kdykoliv, když jdeme po ulici, můžeme cítit mnohem bezpečněji než v naprosté většině zemí světa.