Proč se šetření nevyplácí?

Jako student vysoké školy jsem byl zvyklý hodně šetřit. Nejezdit na dovolené, bydlet na nejlevnějších kolejích, nakupovat téměř výhradně zboží v akcích. Přiznám se, že v mnoha oblastech stále šetřím, v řadě z nich ale už ne. Zejména se jedná o oblast osobního rozvoje.

.

Investovat do sebe se totiž vyplácí. Často jdou právě investice v osobním rozvoji také nejvíce vidět v oblasti financí. Něco nového se naučíme a to nám přinese větší úspěch v podnikání, povýšení nebo práci, ve které si více vyděláme. Kromě toho mají takové investice často výrazně pozitivní vliv na naše vztahy, volný čas i celkovou spokojenost v životě.

.

V dnešní době je všude na internetu spousta informací zdarma. Přesto stále platí, že osobní kontakt a předání osobních zkušeností je nejvíce efektivní. Když si promluvíme s člověkem, který se něčemu věnuje roky a on nám předá své zkušenosti. Nebo když absolvujeme jeho workshop. Workshop, na kterém si nově naučené věci můžeme i vyzkoušet. To nás pak posune v dané oblasti mnohem dál, než kdybychom věnovali mnoho hodin pouze čtení informací zdarma.

.

Šetření je dobrá věc. Pokud však šetříme sami na sobě, může nám to dost uškodit. Ne v tom, že bychom přišli o to co máme, ale právě v tom, že nezískáme to, co jsme získat mohli. Stačilo jen investovat na správném místě a do správného člověka – tedy do sebe.