Jak fungují paměťové techniky? Techniky, díky kterým si můžete snadno zapamatovat spoustu informací? Základní princip vychází z poznatků o mozkových hemisférách.
Náš mozek je rozdělen na pravou a levou mozkovou hemisféru, tedy polovinu. Každá z nich se přitom zabývá jinými věcmi. Levá je analytická a logická. Má ráda texty, čísla, detaily, části celků a informace. Pravá naopak pracuje s obrazy, pocity, celky, souvislostmi, příběhy a barvami. Každá z nich dokáže pracovat odděleně. Pokud však spolupracují, výsledkem je ne-dvojnásobné, ale několikanásobné zvýšení efektivity dané činnosti.
Obvykle, když se snažíme se učit, něco si zapamatovat, tak používáme především levou hemisféru. Znovu a znovu si opakujeme informace, učíme se memorováním. Paměťové techniky jsou však založeny na tom, že do procesu zapamatování zapojíme i pravou hemisféru. A díky tomu bude tento proces mnohem efektivnější.
Nebudeme se učit jen z černobílých textů. Pro začátek si zvýrazníme podstatné informace barevně. Snažíme se pochopit souvislosti, celky a pracovat s pocity, které v nás informace vyvolávají. Můžeme však udělat ještě více. Vytvořit z daných informací příběhy. Barevné, bláznivé, plné emocí. Takové, které si snadno zapamatujeme bez memorování. Jak to může vypadat v praxi? Jaké techniky jsem používal, když jsem se učil na střední i vysoké škole? O tom si povíme v příspěvku za týden.