Nejdříve to zkuste sami

Kdysi jsem potřeboval přeložit nějaké texty do angličtiny. Mohl jsem si na úkol najmout překladatele a nechat to na něm. Místo toho jsem však šel jinou cestou.

Všechny texty jsem si nejdříve přeložil sám. S pomocí online překladače a toho, co anglicky umím. A pak jsem si najmul rodilého mluvčího, aby mi text opravil a přepsal do konečné podoby.

Tímto přístupem jsem ušetřil asi polovinu částky oproti předání textů překladateli. Zároveň jsem se však něco naučil a zlepšil se i v angličtině. Můj původní překlad moc kvalitní nebyl, ale přesto mi pomohl ke konečnému výsledku. 

Jiný příklad představuje moje webová stránka. Mohl jsem si na ni najmout nějakého webového vývojáře. Ale já se chtěl naučit, jak se webové stránky dělají. A to úplně od nuly. Požádal jsem pouze o rady a doporučení dva kamarády, kteří se ve tvorbě webů vyznají. Stali se tak mými mentory pro tvorbu webových stránek a průběžně mi pomáhali. Pomáhali mi svými radami, nikoliv tím, že by na webu něco dělali za mě.

Tvorba webu mi zabrala mnohem delší dobu, než kdybych si na ni někoho najmul. Hodně jsem se ale přitom naučil a ušetřil peníze. Navíc mohu kdykoliv cokoliv na svém webu upravit nebo aktualizovat. Protože jsem ho dělal od základu.

Tento princip – že první využijeme to, co umíme nebo se zvládneme naučit, než danou věc předáme odborníkovi nebo odborníka požádáme o vedení či mentoring v dané činnosti – se dá uplatnit v celé řadě oblastí. Hodně nám přinese.