Lucidní snění

Lucidní snění je stav, kdy je člověk ve snu částečně při vědomí. Představuje unikátní zážitek. Díky tomu, že jsme ve snu částečně při vědomí, dokážeme ovlivňovat to, co se v něm děje. Vždy ovládáme sami sebe. Do značné míry ale také určujeme a ovlivňujeme to, co se ve snu děje, kde se nacházíme, jaké postavy jsou ve snu s námi.

To, jak moc dokážeme sen řídit, záleží na našich zkušenostech a na dalších faktorech včetně náhody. Někdy prostě dokážeme ovládat sen celý a někdy pouze sami sebe.

Rozdíl mezi klasickým a lucidní snem spočívá v naší úloze. V klasickém snu jsme pouze pasivní diváci toho, co se děje. Neurčujeme, co bude probíhat. Nejsme při vědomí. V lucidním snu jsme částečně při vědomí. Stáváme se spoluautorem obsahu lucidního snu.

První zmínky o lucidním snění pochází již v 5. století. Zmínky o něm najdeme v celé historii. Kromě toho je také již od 80. let vědecky prokázané. Vědec, který se o to zasloužil, Stephen LaBerge, provedl celou řadu testů a studií na toto téma. Po letech výzkumů pak i přes značnou skepsi, postupně přesvědčil i celou vědeckou obec, že je možné lucidně snít. Pokud vás zajímá, jak tento výzkum probíhal, můžete si přečíst LaBergovu knihu Lucidní snění. V ní také najdete informace o různých zmínkách o LS v textech napříč celou historií.

V každém případě představuje LS skvělý zážitek. Není nic těžkého se ho naučit tak, abyste již během dvou tří týdnů zažili svůj první lucidní sen, který si po probuzení budete pamatovat. To vás přesvědčí nejlépe, že lucidně snít je možné a že to také dokážete.

.

Důvody, proč se věnovat LS

LS představuje skvělou zábavu. Výjimečný zážitek, který se zcela vymyká běžnému životu. Je to možnost dělat si co chcete ve své vlastní realitě. Zažít spoustu výjimečných zážitků.

Díky LS si odbouráte špatné sny i noční můry. Řada lidí, kteří tímto trpěli, se svých obtíží dokázali zbavit. Pokud totiž ovládáte sen, nebudete chtít, aby v něm probíhalo něco nepříjemného. Ale naopak příjemné a skvělé věci. Pokud zrovna probíhá nepříjemný sen a vy se v něm probudíte, můžete ho rychle změnit na krásný sen.

V LS se dozvíte více o sobě. Je to část osobního rozvoje, která je pro mnoho lidí skryta. Řada lidí našla v LS i cestu k hlubším sférám svého vědomí a naučili se lépe pracovat se svou myslí.

Pokročilejší lucidně snící dokážou vytvořit prostředí, které se velmi podobá realitě. Mohou si tak ve snu například natrénovat určité životní zkoušky nebo situace, které je čekají. Nebo naopak se například zbavit strachu, který z něčeho v realitě mají. Např. si člověk vytvoří ve snu velmi uzavřené prostředí, o kterém ale ví, že je pouze snové. Takto postupně může odbourat strach z uzavřených prostor i ve skutečnosti. Ve snu je to totiž “jen jako”.

V neposlední řadě jsem četl články o výzkumech, které se dělaly s lucidně snícími. Z nich vyplývá, že lucidní snění zlepšuje kreativní myšlení. Díky němu se člověk stává tvořivější a má více nápadů.