Lucidní snění 5 – Tipy

Těchto několik tipů jsem si ověřil sám na sobě. Pomohou vám, pokud se budete LS aktivně věnovat.

.

1) Pojistka v lucidním snu

Obvykle ve snu vůbec nepřemýšlíme o svém skutečném těle. Kde se právě teď nachází, kde spíme? Pokud jste v LS, začněte aktivně přemýšlet, kde se teď právě nachází vaše skutečné tělo. Vzpomínat. A opravdu to chtít zjistit. Tato technika je nejsnadnější cestou, jak se probudit do reality.

Osobně jsem si ji třikrát vyzkoušel pro zajímavost a fungovala mi. Nestalo se mi však, že bych se z LS chtěl někdy probudit sám z jakéhokoliv důvodu. Chtěl jsem, aby sny pokračovaly. Pokud byste se ošem někdy probudit chtěli, tato technika je zaručená.

Vícekrát jsem použil opačnou techniku, aby LS trval dál. Pokud mě přepadly v LS myšlenky na mé skutečné tělo, snažil jsem se těmto myšlenkám vůbec nevěnovat a naopak přemýšlet o něčem jiném. Fungovalo mi to.

.

2) Ukotvení snu

Pokud sen začíná ztrácet stabilitu, znamená to, že se blíží okamžik, kdy se prostředí snu rozpadne a ztratí. Potom se buď objevíme v novém prostředí, často musíme znovu zjišťovat, jestli jsme ve snu, nebo se probudíme. Právě kvůli tomu je výhodné sen ukotvit a zamezit ztrátě stability. Díky tomu bude LS pokračovat dále. Jak to udělat?

Zaměřte svou pozornost na nějaký předmět ve snu. Mohou to být i vaše vlastní ruce, ale nějaký předmět je lepší. V průběhu snu na něj občas zaměřte pohledem, pořádně si ho prohlédněte, zkoumejte všechny jeho detaily. A potom, jakmile sen začne ztrácet stabilitu, udělejte to znovu a ihned. Zaměření se na předmět dodá snu novou stabilitu. Tato technika mi někdy fungovala a někdy se sen i tak rozpadl. Z technik, které slouží pro stabilitu snu, je však tato jediná, která mi vůbec fungovala.

.

3) Pozitivní pocity

Pokud začnete ve snu cítit silné negativní pocity, zvláště strach, často se stane toto: Prostředí kolem vás se zhorší, snové postavy se k vám začnou chovat nepřátelsky a celá atmosféra snu se stane temnější. Několikrát jsem zkoušel ve snu záměrně pociťovat tyto negativní emoce, abych si to ověřil a fungovalo mi to. Většinou ale začnete cítit negativní pocity, aniž byste chtěli. A změna snu k horšímu se vám vůbec nebude líbit.

Může se také stát, že LS ovládáte jen velmi málo a do značné míry nekontrolujete, co se děje. A sen se najednou stane strašidelným či nepříjemným.

Je dobré se naučit vyvolat v sobě pozitivní pocity. Třeba vzpomínkami na příjemné věci, byť je ve snu paměť omezená. Nebo snahou změnit snové prostředí na něco pěkného. Co mi však fungovalo nejlépe je vděčnost. Snažit si říct a opravdu procítit, jak vděčný jsem za to, že mohu lucidně snít a řadu dalších věcí v životě. Účinek byl okamžitý a z nepříjemného snu se stal sen velmi příjemný.