Pokud se věnujete testům reality, pravděpodobně lucidně sníte často. Říká se, že člověk má 3-5 snů za noc. Pokud si navíc zdřímnete v průběhu dne, můžeme mít další sen navíc. Problém je, že po spánku si nemusíte žádný sen pamatovat. Jak tedy zvýšit pravděpodobnost, že si sny budete po probuzení pamatovat?
.
Snový deník
Pokud se chcete věnovat lucidnímu snění, doporučuju si ihned začít vést snový deník. Do něj si budete zapisovat všechny sny, které si po probuzení budete pamatovat. Paměť na sny je něco, co je potřeba trénovat. Pokud si vedete snový deník, budete zjišťovat že si stále více a stále lépe pamatujete sny.
Jakmile se probudíte, doporučuju udělat jako první věc to, že si sen zapíšete. Případně nahrajete na mobil přes záznam zvuku. Vzpomínky na sen rychle blednou. I když nám může po probuzení může připadat, že si sen jasně pamatujeme, již za deset minut můžeme zapomenout naprostou většinu z něj. U snu je třeba si zapsat co nejvíce detailů, které si z něj pamatujeme. Díky tomu se zlepšuje naše snová paměť. Skoro vždy jsem si pak při psaní snu začal vybavovat další věci ze snu, které jsme si ještě před chvíli nepamatoval. I pokud si sny nahráváte, doporučuju si je potom zapsat. Když vidíte sen zapsaný, je to přehlednější. Mnohem snadněji se k nim pak můžete vracet a analyzovat, co se vám zdá a v čem se potřebujete zlepšit.
Sen je potřeba si zapisovat v přítomném čase. Jako byste ho právě znovu prožívali. Budete si ho díky tomu lépe vybavovat. Je velmi užitečné popisovat nejen detaily snů, ale také psát, jak jsme se ve snu cítili, co jsme prožívali.
.
Napy
Nap je krátký spánek, který si dáte v průběhu dne. Trvá asi 20-30 minut. Pak je třeba se probudit. Napy se zabývám ve svém článku o polyfázovém spánku. Sám se věnuji tzv. bifázovému spánku, kdy spím 6 hodin v noci a dávám si jeden nap v průběhu dne. Díky zákonitostem spánku jsou napy velmi osvěžující. Mají ale i velmi pozitivní vliv v oblasti lucidního snění.
Většinu lucidních snů, na které jsem si vzpomněl, jsem prožil v těchto napech. Pokud totiž máte sen v napu, je mnohem snadnější si sen vybavit, protože trvá spánek pouze krátce. Velmi často to probíhalo tak, že jsem se probudil zhruba po deseti minutách spánku, zapsal si sen nebo ho nahrál na mobil a pak dokončil nap.
.
Přerušovaný spánek
Druhá nejčastější situace, kdy jsem si zapamatoval lucidní sen, byla na začátku nočního spánku. Kdy jsem se probudil za 10-20 minut po usnutí. Je malou část záznamů v mém snovém deníku tvoří sny, na které jsem si vzpomněl ráno po probuzení.
Technika, která funguje, ale nefunguje vždy, je přerušovaný spánek. Funguje to tak, že si nastavíte několikrát v průběhu noci budík a zkoušíte, zda si po jednotlivých probuzeních budete pamatovat svůj sen. Vzhledem k tomu, že je těch probuzení několik, je velká šance, že si alespoň při jednom probuzení budete sen pamatovat. Tato technika způsobuje na druhý den únavu, proto ji nedoporučuju dělat před pracovním nebo nějak náročným dnem.
Při přerušovaném spánku můžete využívat zákonitosti o spánkových cyklech. Cyklus trvá v průměru 90 minut. Většinou snová fáze cyklu probíhá na jeho konci. Můžete se tedy zkusit probouzet zhruba po těchto devadesáti minutách. Případně můžete najít jiné časové úseky, které vám budou vyhovovat. Experimentovat s tím, kdy je to pro vás nejlepší.
Je možné udělat také to, že se probudíte zhruba dvě hodiny před plánovaným vstaním z postele. Něco zhruba půl hodinu budete dělat a pak půjdete znovu spát. Tuto techniku jsem našel na internetu a také jsem si díky ní často pamatoval sen po druhém probuzení.
.
Další techniky
Ještě bych zde uvedl zajímavou techniku, která mi ovšem fungovala jen někdy. Funguje tak, že jdete spát. A přitom aktivně pociťujete touhu po lucidním snění. Soustředíte se na to a zároveň jste uvolnění a postupně usínáte. Stále si ale tuto představu udržujete. Ideálně by myšlenka na LS měla být tou poslední myšlenkou, kterou máte před usnutím. Párkrát se mi takto povedla i zajímavá věc. Přemýšlel jsem při usínání a přemýšlel a najednou jsem zjisti, že jsem ve snu. Byl to velmi plynulý přechod a velmi příjemné zjištění.
Technik na lepší zapamatování snů je řada. Najdete je na internetu. Mě ovšem nejlépe fungovaly napy a snový deník, proto jsem se příliš aktivně jinými technikami nezabýval.