Kdo se dívá z vězení?

„Kdo z vězení ven se jen dívá, přijde o odměnu, jež se v něm skrývá.“ Tato věta zazněla v jednom dobrém filmu. Má hluboký význam, na který mi však dlouhou dobu trvalo přijít. Od té doby ovlivňuje můj život. Takto jsem ho pochopil:

Představte si tuto alegorii: Nějaký člověk se dostane do vězení, možná právem, možná za to nemůže. Každý den se dívá ven z okna a přemýšlí nad tím, jak z něj může utéct. Nakonec se mu to podaří. Uteče na svobodu. Navíc pochopí, v čem udělal chybu. Této chybě se vyhne a už se do vězení nikdy nedostane. Kvůli svému soustředění na myšlenku svobody si však vůbec nevšimne pokladu, který se celou dobu ve vězení nacházel pod jeho postelí. Pokladu, který mu mohl změnit život k lepšímu.

Vězení symbolizuje jakýkoliv problém, výzvu nebo trápení, do kterého se můžeme v životě dostat. Tím člověkem jsme my sami. Často se tak soustředíme na vyřešení dané situace, že si nevšimneme co všechno dobrého nám může přinést. Nejde jen o to danou situaci vyřešit a naučit se, jak k takovým situacím přistupovat v budoucnu. Každá takový problém může vytvořit jedinečnou situaci, která se třeba již nebude opakovat. Situaci, ve které se můžeme něco nového naučit, něco získat, přijít na nějaký nápad. Tato odměna však nemusí být vůbec na první pohled vidět, dokonce ani vzdáleně nemusí souviset s tématem dané situace.

Můžeme se tedy sami sebe zeptat: V čem je tato situace jedinečná? Co si můžu vyzkoušet? Co mi může přinést do doby, než ji vyřeším, kromě samotného řešení? Můžeme být těmi, kdo z vězení nejen utečou na svobodu, ale budou mít také v tašce i onen poklad, který se skrýval pod postelí.