Jednám produktivně nebo jsem pouze aktivní?

Z výborné knihy Čtyřhodinový pracovní týden od Timothyho Ferrise si odnáším mimo jiné tuto skvělou otázku: Jednám produktivně nebo jsem pouze aktivní?

.

Jde o to, že můžeme hodně pracovat. Nestíhat. Být neustále ve stresu. Přitom řada činností, které děláme, nejsou důležité. Nemuseli bychom je dělat a nic hrozného by se nestalo. Nebo bychom je mohli provádět ve zjednoduššené podobě.

.

Pokud opravdu nestíháme, můžeme mít špatný pocit, když na chvíli neděláme nic. A raději se věnujeme něčemu, co nemá smysl. Nebo máme několik úkolů, z nichž jeden je důležitý. Do něho se nám však nechce. Vymlouváme se sami před sebou i ostatními, že musíme pracovat i na ostatních úkolem. Přitom kdybychom udělali ten jeden velmi důležitý úkol,už bychom třeba vůbec nebyly ve stresu a pod tlakem.

.

Tato otázka může znít i jinak: Vymýšlím si práci jen pro to, abych nemusel dělat to, co je opravdu důležité? A ještě dvě myšlenky z knihy na závěr: To, že umíme dělat nedůležitou věc skvěle, se na faktu, že je nedůležitá, nic nezmění. To, že nějaký úkol vyžaduje mnoho času, neznamená, že je důležitý.