Jak zvýšit svou motivaci, když je cíl v nedohlednu?

Pokud pracujeme na dosažení svého cíle, potřebujeme motivaci. Tu je však těžké získat, když se nám zdá, že se k cíli posunujeme pouze pomalu nebo vůbec. Když jsme si navíc mysleli, že dílčí úspěchy přijdou mnohem dříve.

Dosažení nějaké změny v životě, získání něčeho nebo odstranění zlozvyku vyžadují čas a úsilí. Často nejvíce úsilí potřebujeme v prvních fázích naší cesty. Tam, kde je mnoho dřiny, ale málo výsledků. Výsledky však později přijdou.

V každodenním zápalu však snadno zapomeneme, kolik jsme toho vlastně už dokázali. Jednoduše to může zapadnout v naší paměti mezi problémy a každodenní prací.

V takové situaci si doporučuju psát každý malý i velmi malý úspěch, který se nám povedl. Každá schůzka, kterou se nám podařilo domluvit, každý drobný peníz, který jsme vydělali, nebo každá chvíle, kdy jsme odolali pokušení věnovat se svému zlozvyku.

Když si takto sepisujeme všechny své úspěchy, jednou za čas se zastavíme. Přečteme si, co jsme již dokázali. Vzpomeneme si, co se nám podařilo. Naše úspěchy najednou jasně vystoupí z každodenní šedi naší paměti. Mnohem lépe uvidíme, jak dlouhou cestu jsme již urazili. A to nás dokáže hodně motivovat v pokračování na naší cestě k cíli. Díky tomu snadněji vytrváme a nakonec ho dosáhneme.