Jak si opravdu splnit novoroční předsevzetí?

V posilovně jsem si již dříve všiml jedné zajímavé věci. Vždy po novém roce se najednou o hodně zvýšil počet cvičících. A po prvních 2-3 týdnech v lednu se opět vrátil do normálu. Hodně lidí chtělo cvičit, aby shodilo po Vánocích. Ovšem mnoho lidí přišlo kvůli svému novoročnímu předsevzetí, že budou po celý rok více cvičit. Pár týdnů cvičili a pak to vzdali. Podobně končí i řada jiných novoročních předsevzetí.

Jak tedy docílit toho, abychom si takové předsevzetí splnili?

Předsevzetí většinou patří mezi cíle, které si dáme sami. Můžeme a nemusíme je splnit. Takový cíl se liší od cílů, které dostáváme v práci od nadřízených nebo od těch, do kterých nás donutí životní okolnosti. Je to náš vlastní cíl. A my ho nemusíme splnit.

Plnění vlastních cílů je dovednost. Abychom se naučili plnit si své cíle, vyžaduje to čas, úsilí, neúspěchy a schopnost učit se z vlastních chyb. Pokud vytrváme, najdeme svůj vlastní způsob plnění cílů – který funguje nám. U každého totiž přístup, který povede k úspěšnému plnění cílů, může být úplně jiný. Potřebujeme najít svou vlastní cestu, jak dosahovat svých cílů, jak se motivovat, jak se vyrovnávat s neúspěchy a jak vytrvat.

Když tento svůj přístup najdeme, můžeme ho pak použít i na své další, nové cíle. A stejně tak i na to, abychom si splnili svá novoroční předsevzetí. Když však svůj přístup najdeme, možná pak zjistíme, že žádné novoroční předsevzetí už nepotřebujeme. Cíle na nový rok jsme si totiž již dávno stanovili.