Jak pracovat/ studovat ve vysokém tempu

Představte si, že sedíte doma u počítače. Máte udělat nějaký úkol, je to duševní činnost. Čeká vás několik hodin práce nebo třeba celý den. Máte je udělat sami a motivovat se k vysokému pracovnímu tempu. V těchto situacích je často efektivita naší práce menší, než bychom chtěli. Jak se tedy motivovat k vysokému pracovnímu tempu?

Postupem času jsem přišel na jednoduchou metodu, která mi funguje. Takto vypadá můj pracovní den nebo ta část dne, kdy pracuji z domu.

Rozdělím si práci/ úkoly do zhruba půlhodinových bloků. Půl hodina je čas, během kterého dokáže člověk pracovat celou dobu ve vysokém tempu. A zároveň je snadné se motivovat k tomuto vysokému tempu, pokud má trvat pouze půl hodiny. Tyto bloky prokládám rutinními denními činnosti, jako jsou jídlo, hygiena nebo domácí práce.

Dříve jsem začal den snídaní, sprchou, čištěním zubů a dalšími rutinními činnostmi. Dnes tyto činnosti nedělám po sobě, ale jako přestávku po půl hodině duševní práce. Například pracuji půl hodiny, pak si dám sprchu, pracuji další půlhodinu a pak se najím. V tomto přístupu rutinní činnosti slouží jako duševní odpočinek a pauza. Zároveň tím ovšem neztrácím čas a neprokrastinuju.

Když jsem tyto každodenní činnosti dělal po sobě, přišlo mi to jako nudný start do dne. Každý den to stejné. Ale pokud jimi prokládám půlhodinové bloky duševní práce, jsou dobrým odpočinkem. Během půlhodinových pracovních bloků pak dokážu pracovat stále ve vysokém pracovním tempu. Zároveň mě práce také i více baví.