Já a Lucidní snění

Když mi bylo 16 let, přečetl jsem si o lucidním snění jeden odstavec v knize, která se mu jinak vůbec nevěnovala. Tehdy jsem ani nevěděl, jak se vlastně LS nazývá. Přišlo mi to nicméně zajímavé. Po pravidelném provádění testů reality jsem brzy prožil několik lucidních snů.

V mých 19 letech jsem měl možnost mluvit s člověkem, který se LS věnoval 15 let. Díky němu jsem se dozvěděl základy a získal motivaci. Následně jsem si o LS přečetl články a aktivně se mu věnoval tří čtvrtě roku. I když jsem si vedl snový deník, po probuzení jsem si LS pamatoval jen málokdy.

Znovu jsem se začal věnovat aktivně lucidnímu snění až o tři roky později. Tehdy jsem již pravidelně spal v průběhu dne krátkými spánky – napy. Dozvěděl jsem se, že je v těchto spáncích jednodušší lucidně snít a sny si pamatovat. A skutečně tomu tak u mě bylo. Následovalo období, kdy jsem se LS věnoval velmi aktivně. Opět asi tří čtvrtě roku.

O další dva roky jsem se opět LS aktivně věnoval několik měsíců. Dostal jsem se v něm mnohem hlouběji a sny měl častěji než dříve. LS jsem však vždy bral jen jako část mého života, jeden z mých koníčků. Ne jako něco, co by bylo pro můj život určující. Dělal jsem testy reality a vedl si snový deník. Vyhovovalo mi, jak málo času to vlastně zabere.

Pochopil jsem, že jsem se dostal na určitou úroveň. Na ní jsem zažil spoustu zajímavých snů. Přesto jsem cítil, že pokud bych chtěl být ještě lepší, dosáhnout určitého mistrovství, musel bych mu věnovat velké množství času. A mě přitom stačila úroveň, které jsem dosáhnul. Nakonec jsem se rozhodl, že mi dosažená úroveň stačí a dále se LS aktivně nevěnoval. Přesto se mi stále LS zdají, jen je to mnohem méně často.

LS pro mě představuje skvělou zkušenost. Výjimečné zážitky, které můžeme prožít, a rozvoj našich osobností. Vzhledem k tomu, že věnovat se mu na základní úrovni, je jednoduché a zabere jen málo času, doporučuji každému se této činnosti alespoň nějakou dobu věnovat. Je to velmi obohacující.

.

Moje zajímavé lucidní sny

Mezi zajímavé zážitky řadím i prožití více snů než obvykle. Můj rekord je 12 lucidních snů, které jsem si po probuzení pamatoval, v horizontu pouhých dvou týdnů. Téměř každý den jsem měl LS. Zažil jsem také vícekrát dva lucidní sny za jednu noc, jednou dokonce i tři lucidní sny. Po snech jsem se probudil, nemyslím teď situaci, že by dva různé sny ze dvou prostředí následovaly ihned po sobě.

Obvykle jsou prostředí a věci ve snu méně jasné než v realitě. Zažil jsem však i sny, kdy úplně všechno bylo naprosto jasné a tvořilo tak dokonalou napodobeniny reality. Vícekrát se mi stalo, že jsem byl ve snu svědkem dokonalé přesné kopie místa, které jsem dobře znal ze skutečnosti. Obdivoval jsem, jak výbornou paměť může mysl mít.

Možná jste viděli fim Počátek. Kromě toho, že se tvůrci inspirovali i LS, v nich hrdinové prožívají tzv. sny ve snu. Jedná se o situaci, kdy se člověku zdá sen. V tom snu usne a zdá se mu jiný sen. Následně se probudí znovu do původního snu. A teprve potom do reality. Je to fascinující zážitek, který se mi podařil minimálně třikrát. V těchto třech případech byl vždy vnější sen klasický- tzv. nevěděl jsem, že je to sen. Vnitřní sen byl zase vždy lucidní. A ovládal jsem ho mnohem více, než jsem v té době dokázal ovládat lucidní sny.

Fenomén tzv. falešných probuzení je také skvělý. Situace, kdy se člověk ze snu probudí a znovu zjišťuje, že je ve snu. Toto jsem prožíval opravdu hodněkrát. Často se mi rozpadl sen a myslel jsem, že se probudím. Po probuzení jsem však zjistil, že se opět nacházím ve snu, akorát v jiném prostředí. Bylo to radostné zjištění. Zažil jsem i spánky, kdy se to takto povedlo postupně desetkrát po sobě.

Dva LS považuji za výjimečné. Ne kvůli tomu, co se v nich odehrálo. Obsah snů se zdál obyčejný. Po celé LS jsem však slyšel ohromně příjemné hučení jako dobře pracující stroj. Jako bych se dostával do části mozku, kde jsem nikde nebyl, a můj mozek využíval svůj potenciál. Prožíval jsem to jako až mystický zážitek. A vzbudil se v obou případech v neuvěřitelně dobré náladě.

Asi nejvíce fascinující zážitky v LS jsou spojeny s létáním. Létání bez ničeho je v realitě nemožné. Možná proto jsou s ním pro řadu lidí včetně mě v LS spojeny výjimečné pocity. Zvláště ve velké výšce s výhledem na skvělou snovou krajinu nebo fantastické město. Při létání dokonce můžete i cítit proud vzduchu, které vás příjemně šimrá po tváři.

Užasné jsou také sny, ve kterých opravdu dokážete ovládat prostředí. Chodit po ulici, házet si s okolo stojícími auty, vytvářet krajinu, přivolávat si snové postavy podle skutečných lidí, bavit se se snovými postavami. Přemístit se do úplně jiného prostředí podle vašeho přání Vytvořit si svůj snový svět.