Co se nikdy nezmění?

Mění se vše. Lidé, vztahy, společnost, situace, barva listů na stromech. Mění se i naše práce a podnikání. Stále přichází nové výzvy, mění se požadavky druhých, mění se postupy, modernizuje se a inovuje. A co víc, měníme se i my sami.

Co se však nikdy nezmění, je přítomnost změny samotné. Změna tu bude s námi někdy větší, někdy menší, ale stále přítomná. Změna se může stát naší jistotou.

Často se lidé změnám brání, dokonce i těm, které jim přinesou jednoznačné zlepšení. Možná příliš lpí na tom, aby věci zůstali při starém a neměnili se. A tímto svým postojem si tyto změny stěžují. Jistě, řada změn může být i k horšímu. Ovšem bránit se všem změnám nám může snadno poškodit život. Můžeme se stát obětí změn.

Zjistil jsem, že mnohem lepší je přijmout aktivní přístup ke změnám. Pracovat na změnách k lepšímu, aktivně tyto změny vyhledávat. Nelpět na postupech jen proto, že se to tak dělá již dlouho. Tento přístup nám dlouhodobě přinese řadu zlepšení našeho života. A co víc? Budeme také lépe reagovat na změny, které k nám do života přijdou sami. Dokážeme se pak s nimi lépe vyrovnat a mnohem více z nich vytěžit.